fallback

Международни кредитори подкрепят руски газов проект с 9,5 млрд. долара

Руското арктическо съоръжение за втечнен природен газ е получило редица предложения за кредитиране от европейски и азиатски финансови институции

20:49 | 18.09.20 г. 31

Международни кредитори са осигурили финансова подкрепа в размер на около 9,5 млрд. долара за руски проект за втечнен природен газ (LNG) в Арктика, показва документ, видян от Ройтерс.

Проектът на стойност 21 млрд. долара, който получи окончателно одобрение за инвестиция преди година, се очаква да влезе в експлоатация през 2023 г. и да достигне пълния си капацитет от почти 20 милиона тона годишно през 2026 г.

Въпреки че енергийната индустрия рекламира природния газ като по-чиста алтернатива на въглищата или суровия петрол, той е източник на въглеродни емисии и критиците смятат, че проектите за производство на LNG е трудно да се примирят с плановете за преход към нисковъглеродна икономика, предвиден в Парижкото споразумение за климата от 2015 г., както и в Зелената сделка на Европейския съюз (ЕС). 

Интересът на международните институции обаче дава тласък на развитието на Arctic LNG 2, разработван от руската компания Novatek (Новатек), на фона на плановете на Москва да увеличи своя дял на световния пазар на LNG.

Сред поддръжниците на прокета  са френската държавна инвестиционна банка и кредитна агенция Bpifrance с оферта от 700 млн. долара за кредитно финансиране, Китайската банка за развитие, която се очаква да предложи 5 млрд. долара, и германската Euler Hermes с оферта за 300 млн. долара.

Японската банка за международно сътрудничество също е посочена в документа, като нейното предложение е за предоставяне на механизъм от 2,5 млрд. долара, там фигурира и неназована руска банка с оферта от 1,5 млрд. долара, както и италианската SACE, която ще предостави на проекта 1 млрд. долара.

Руският топ кредитор Сбербанк вече заяви по-рано, че е готов да предостави повече от 2,7 милиарда евро финансиране за проекта, чиято цел е да преработи газ от полуостров Гидан и да изпрати 80% от LNG до Азия.

Общата сума, посочена в документа, ако бъде одобрена, ще покрие необходимостта от външно финансиране, оценено по-рано от Новатек на 9-11 млрд. долара.

Сред партньорите по проекта личат имената на френската Total, China National Petroleum Corp, CNOOC и консорциум, съставен от Mitsui & Co. и JOGMEC, преди позната като Japan Oil, Gas and Metals National Corp.

В документа се казва, че Bpifrance Assurance Export е дала „положително становище“ за стратегическата гаранция „при последващо проучване на рисковия профил на проекта и неговите икономически основи“.

Отношенията между Европа и Русия, включително по темата за енергетиката, остават напрегнати, след като отравянето на руския опозиционен политик Алексей Навални предизвика призиви за отказ от друг ключов енергиен проект между двете страни - „Северен поток 2“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:18 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още